Medal od Polskiego Związku Łowieckiego

"DZIK"

w Sosnowcu

rok założenia 1949/1960

Koło Łowieckie ,,Dzik” Sosnowcu powstało W 1960 roku. Tradycje koła sięgają jednak roku 1949, kiedy to założone zostało Koło Łowieckie „Diana” liczące początkowo 14 członków, dzierżawiło dwa obwody łowieckie obwód nr 18 położony w powiecie częstochowskim i nr 69 W powiecie będzińskim. Ponieważ liczba członków stale wzrastała, by w roku 1960 osiągnąć liczbę 25, postanowiono rozdzielić Koło „Diana” na dwa koła i podzielić się obwodami. W wyniku tych ustaleń, W styczniu 1960 roku, na zebraniu organizacyjnym, zwołanym przez 13 kolegów, utworzone zostało Koło Łowieckie „Dzik”, z siedzibą w Sosnowcu. Na zebraniu tym powołano Zarząd W składzie: Stanisław Olwiński - prezes, Jerzy Michałowski - łowczy, Lewandowski - Sekretarz, Jerzy Sajdak - skarbnik. Kołu przypadł obwód nr 18 o powierzchni 5600 ha sięgający od wsi Baranów do Smykowic W roku 1964, wyniku zmian granic obwodów łowieckich, otrzymaliśmy obwód nr 33 na którym gospodarujemy do dziś. Na przestrzeni lat wielu kolegów, założycieli , odeszło już do Krainy Wiecznych Łowów, a to mi.in.: Jerzy i Marin Michałowscy, Marian, Stanisław i Janusz Moliccy, Stanisław Uragcz, Jan Hantkiewicz, Sławomir Bański, Stanisław Nocoń.

Pomimo tego, iż obwód nasz , jako typowo polny, skąpy był w zwierzynę łowną , polowania organizowane są z entuzjazmem, należytym pietyzmem i zgodnie z tradycjami łowieckimi. Kolektyw nasz jest bardzo zżyty, członków koła łączy przyjaźń i lojalność. Od pracy na rzecz nigdy nikt nie stronił. Budowano wiec budki dla kuropatw, podsyp dla bażantów na ciężkie okresy zimowe, dokarmiano zwierzynę i wszelkimi sposobami zwalczano kłusownictwo. Próbowaliśmy również zasilić łowisko, wypuszczając bażanty i kuropatwy, systematycznie organizowano też odłowy zajęcy. Podjęliśmy współpracę z młodzieżą z okolicznych szkół, prowadząc zajęcia edukacyjne na tematy związane z przyrodą i łowiectwem. Działalność ta nagrodzona, kiedy to decyzją Wojewódzkiej Rady Łowieckiej Koło Łowieckie „Dzik” w Sosnowcu zostało wytypowane jako najlepiej działające koło w obwodzie katowickim. Należy jeszcze wspomnieć o kontaktach naszego koła z myśliwymi zagranicznymi. Jeśli tylko stan zwierzyny na to pozwalał, organizowano polowania dewizowe. Nie brakowało również naszych myśliwych w organizowanych corocznie przez Wojewódzką Radę Łowiecką zawodach strzeleckich. Najczęstszymi reprezentantami byli koledzy. Jerzy i Janusz Michałowscy, Jan Hantkiewicz, Janusz Molicki i Antoni Papież.

W związku ze zmianą struktury łowiska wzrosło w ostatnich latach zainteresowanie członków koła podnoszeniem swoich kwalifikacji łowieckich. Znalazło to wyraz w liczbie uprawnień selekcjonerskich. W latach 80. w szeregach naszych było zaledwie trzech selekcjonerów, a obecnie ponad połowa członków naszego koła posiada takie uprawnienia.

Jesienią 1985 roku miała miejsce szczególna uroczystość. Kolega Stanisław Molicki. obchodzący okrągłą rocznicę 40-lecia przynależności do PZL oraz 25-lecia pełnienia funkcji prezesa koła, został uhonorowany przez jego członków odznaczeniem za niewymierny wkład pracy na rzecz Koła Łowieckiego „Dzik”.

Na walnym zebraniu w roku 1986 wyłoniono nowy Zarząd koła. W skład jego weszli. Antoni Papież - prezes, Janusz Michałowski - łowczy, Jan Kieżel - sekretarz oraz Janusz Molicki – skarbnik. Komisję Rewizyjną ustanowiono w składzie: Stanisław Urgacz- przewodniczący i członkowie: Jerzy Sajdak (senior) i Mieczysław Kłosowski.

Obwód łowiecki nr 33 to obwód typowo polny, z biegiem lat zmienił swoją strukturę upraw. Zniknęły uprawy ziemniaków, a wraz z nimi radykalnie zmniejszył się stan pogłowia kuropatw. Zwiększyła się ilość bażantów, natomiast stan zajęcy jest stały lecz obecnie nie odbywają się na nie polowania. Wraz ze zmianami struktury upraw pojawiły się w terenie inna zwierzyna łowna, jak sarny, dziki, czy choćby jelenie.

W wieloletniej historii koła zapisało się mnóstwo znakomitych postaci jak: nestor i jeden z założycieli Jerzy Rykała (sekretarz PRŁ, członek i przewodniczący Komisji Strzeleckiej WRŁ Katowice oraz Łowczy Regionu Katowice) czy Antoni Papież (prezes Katowicko- Nowosądeckiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej). Decyzją Kolegium Odznaczeń Łowieckich Koło Łowieckie „Dzik” w Sosnowcu zostało uhonorowane złotym Medalem Zasługi Łowieckiej.